Haber

UNESCO, Plastik Kirliliğini Ortadan Kaldırmayı Amaçlayan Uluslararası Anlaşma Taslağı Hazırlamaya Karar Verdi

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), plastik kirliliğini Kasım 2023’e kadar ortadan kaldırmayı amaçlayan uluslararası anlaşma taslağının hazırlanmasına karar verdi.

2024 yılına kadar plastik kirliliğini ortadan kaldırmayı hedefleyen uluslararası anlaşmaya varılması hedefiyle 175 ülke delegasyonu ve STK’nın katılımıyla UNESCO’nun Paris’teki merkezinde düzenlenen ikinci müzakere faslı dün sona erdi.

Fransa Dışişleri ve Ekolojik Dönüşüm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bu haftaki müzakerelerin sonuçlarına değinildi.

Açıklamada, yasal bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya varılması için 3 müzakere faslının daha düzenleneceği belirtilirken, bu fasıllara Kenya, Kanada ve Güney Kore’nin ev sahipliği yapması kararlaştırıldı.

Açıklamada, UNESCO’daki müzakere hedeflerinde ilerleme sağlanması konusunda mutabakata varıldığı, Uluslararası Müzakere Komitesi (INC) Lideri Gustavo Meza-Cuadra Velasquez’in taslağı hazırlamakla görevlendirildiği kaydedildi. Anlaşma, Kenya’nın başkenti Nairobi’de yapılacak müzakere faslına kadar devam edecek. Nairobi’deki müzakere faslı Kasım 2023’te yapılacak.

Birleşmiş Milletler Çevre Asamblesi (UNEA), dünyadaki plastik kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan bağlayıcı bir uluslararası anlaşmanın 2022 yılında Kenya’nın başkenti Nairobi’de 2024 yılının sonlarına doğru prestij ile açılmasını ve INC’nin kurulmasını öngören kararı kabul etti.

Anlaşma, plastik eserlerin üretiminden dönüşümüne kadar tüm sürecin kontrol altına alınmasını ve çevre kirliliğinin önlenmesini hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu